باسكول جاده‌ای

باسكول های جاده ای و اجزاء تشكیل دهنده ی آن
دردنيای امروز برای اندازه گیری وزن یا نیرو، کشش کابل ها و سایر موارد ازسیستم های توزین دیجیتالی یا الکترونیکی استفاده می شود. ازجمله این سیستم ها می توان به باسكول های جاده ای اشاره كرد، برای توزین اجسام سنگین از باسکول استفاده می شود. در باسکول‌های قديمی اندازه گیری بصورت مکانیکی انجام می شد .
 امروزه باسکول‌ها به وسیله قطعات الکترونیکی با نام لودسل (حسگر وزن) کار می کنند و هر باسکول دارای یک سیستم کامپیوتری است که داده‌های ارسالی از لودسل را به کمیت وزن تبديل می کند .
باسکول روی زمین
باسکول تمام فلز
باسکول بتن فلز
باسکول مرکب / پیش ساخته
باسکول داخل زمین
باسکول تمام فلز
باسکول بتن فلز
باسکول مرکب / پیش ساخته

اجزای اصلی هر باسکول

1.    فونداسیون یا پی : اولین مرحله در نصب هر باسکول می باشد . از اینرو اجرای  ناصحیح و غیر دقیق فونداسیون  حتی می تواند سبب چندین تن خطا در وزن گردد. 50 درصد دقت هر باسکول به نحوه اجرای فونداسیون و 50 درصد به دقت سازه ، لودسل ها و تجهیزات الکترونیکی آن مربوط می شود
2.    سازه اصلی (پلاتفرم) : سازه اصلی یا پلاتفرم باسکول در واقه بدنه یا صفحه اصلی باسکول می باشد . هدف از ساخت سازه دستیابی به مجموعه ای است که ضمن تحمل نیروی ناشی از وزن، عمل انتقال نیرو را به نحو صحیح انجام داده تا توزینی دقیق حاصل شود، از اینرو طراحی دقیق سازه برای انتقال صحیح نیرو به لودسل ها نیازمند طراحی دقیق توسط به روزترین نرم افزارهای مهندسی و استفاده از کارشناسان مجرب می باشد . 
3.    لودسل : حسگرهای وزنی هستند که در زیر پلاتفرم باسکول قرار می گیرند و پس از درک وزن ، عدد وزن را به نشاندهنده منتقل می کنند.
4.    جی باکس : کار جی باکس یکسان کردن خروجی لودسل ها می باشد اما باید بدانیم که یک باسکول خوب نیازی به جی باکس ندارد و جی باکس در این حالت تنها به عنوان جعبه تقسیم عمل می کند.
5.    نشاندهنده : این وسیله وظیفه نمایش وزن را به اپراتور بر عهده دارد. سیم خروجی از جی باکس به نشاندهنده متصل می شود و نشاندهنده عدد وزن را نمایش می دهد
6.     پرینتر : به منظور چاپ عدد وزن نمایش داده شده ، پرینتر به نشاندهنده متصل شده و عدد وزن چاپ می شود.

 

قبل از خريد باسكول حتماً محل نصب باسكول را جانمایی كنيد

قبل از اجرای فونداسیون، جانمایی باسکول انجام می گیرد. منظور از جانمایی تعیین محل باسکول می باشد. تجربه نشان  داده است که مشتریان زیادی به دلیل اشتباه در جانمایی اولیه باسکول، در مراحل بعدی با مشکلات زیادی مواجه شده و هزینه گزافی را متحمل شده اند.
لذا ضمن تاکید بر اینکه مسئولیت جانمایی باسکول بر عهده خود خريدار است قبل از خرید باسكول به نكات ذیل توجه نمایی:
استاندارد 747 دارای شرایط زیر است :
·    باسکول در محلی باشد که آبهای سطحی منطقه داخل چاله باسکول سرازیر نشود.
·  باسکول نباید در محل تردد وسایل نقلیه قرار گیرد، در غیر اینصورت سرعت وسایل نقلیه عبوری از روی باسکول حداکثر باید 15 کیلومتر بر ساعت باشد .
·    فضای کافی در دو طرف باسکول باید موجود باشد، به طوری که فضای کافی برای دور زدن وسیله نقلیه وجود داشته باشد.
·  باسکول باید دارای ورودی و خروجی جداگانه باشد بدین معنی که اگر وسیله نقلیه از یک سمت روی باسکول می رود از سمت مقابل خارج شود .
·    در باسکول های عمومی باسکول باید دارای درب ورود و خروج باشد تا وسیله نقلیه بعدی نتواند همزمان وارد شود.
·    باسکول نباید در سطح شیبدار بنا شود