روشهاي عمل آوري بتن باسكول

روشهاي عمل آوري بتن باسكول
عمل آوری بتن در استخرهای آب (غوطه وری سازه بتنی در آب)
مقاومت بتن در این حالت 125% می باشد.

بهترین و كاملترین روش عمل آوری بتن ، غوطه ور سازی كل سازه بتنی ساخته شده در آب می باشد . در این روش ، قطعات بتنی را به مدت حداقل 7 روز در استخرهای بزرگ آب به حالت اشباع غوطه ور نموده تا بتن به حداكثر میزان استحكام خود برسد . از آنجا كه استفاده از این روش مستلزم سرمایه گذاری گسترده بالا جهت ساخت و تجهیز استخرهای وسیع ، محوطه سازی ، تجهیز ، حمل ونقل و سیستمهای آبرسانی می باشد ، تنها برخی از كارخانجات بزرگ و فرا منطقه ای از این روش استفاده می نمایند.

این نوع عمل آوری در شرایط كاملاً كنترل شده صورت می پذیرد و نسبت به سایر روشها دارای مزایا و برتری های قابل توجهی است و سازه بتنی در این حالت به حداكثر استحكام لازم خواهد رسید.

 عمل آوری بتن با بخار آب

مقاومت بتن در این حالت 100% می باشد

این روش جهت عمل آوری سریع بتن استفاده می گردد. و بیشتر جهت تولید بلوك های سیمانی و سازه های كوچك بتنی كاربرد دارد. این روش دارای مزایای اقتصادی برای تولیدكنندگان بوده لیكن كیفیت و مقاومت بتن عمل آوری شده در این روش از كیفیت و مقاومت بتن عمل آوری شده در روش عوطه وری در آب كمتر است. در این روش جهت حصول نتایج رضایت بخش می بایست دقت و كنترل ویژه ای در عمل آوری لحاظ نمود لیكن به دلیل عدم تجهیز كارخانجات تولیدی بتن به تجهیزات پیشرفته و ایزوله ، این نوع عمل آوری و عدم نظارت متخصصین بر فرآیند ، بصورت مداوم گزارشات متعددی در خصوص كیفیت نازل و مقاومت پایین این سازه ها منتشر می گردد. بدین جهت از این روش معمولاً برای عمل آوری قطعات پیش ساخته غیر سازه ای و قطعاتی كه فشار بار كمتری بر آنها تحمیل می شود استفاده می گردد و مناسب عمل آوری قطعات بزرگ بتنی نمی باشد.

استفاده از گونی
مقاومت بتن در این حالت بسیار ضعیف است.

استفاده از پوشش های خیس اشباع شده نظیر گونی و ابپاشی سطح بتن مخصوص كارگاههای كوچك و فاقد سرمایه مالی و علمی می باشد. این روش به هیچ عنوان نمی تواند استحكام لازم را برای بتن باسكول ایجاد نماید و لذا سازه باسكول در كوتاه مدت دچار ترك می شود و از بین خواهد رفت.

با توجه به مقایسه انجام شده در خصوص روشهای عمل آوری قطعات بتنی باسكول به نظر می رسد در صورت توانایی كارخانجات تولیدی باسكول در ایجاد حوضچه ها و استخرهای وسیع ، عمل آوری بتن و سازه باسكول در استخرهای آب ، كاملترین و بهترین شیوه عمل آوری بتن بوده و ضمن استحكام حداكثری سازه های بتنی باسكول ، ضامن كیفیت و دقت سازه باسكول در طی زمان نیز می باشد.
 


پیوست:
0KB

  یکشنبه 01 مهر 1392 ساعت 8:8گروه: مقالات عامه پسند موضوع: تعمیر و نگهداری باسكولمیانگین امتیاز کاربران: 0 دفعات مشاهده: 2626 نظرات: 0 نظر

امتیاز شما به این مقاله:


نظرات کاربران

نظری ثبت نشده است .


ارسال نظر:
* نام فرستنده:
*ایمیل:  
عنوان:
*متن: